Vizsgák az Isztanbuli egyetemen. Mi folyik itt?
Gyilkos vizsgák?
A címadás nem hatásvadász, az elején nagyon sokszor megfogalmazódott a fejemben ez a kérdés.
Ebben a posztban, az első vizsgázási élményeimet fogom megosztani, illetve, hogy-hogy mennek itt a vizsgák.
Nos, mivel annyira az egyetemi életről még nem született poszt, kicsit távolról indítok, visszamenve az időben amikor megérkeztem ide, és felvettem a tárgyaimat...
Kezdetben picit ideges voltam, hogy mi hogy lesz, ugye idegen ország, idegen rendszer, nagyjából az ismeretlenben kell kiigazodni, de szerencsére kapok segítséget, és van kihez fordulnom!
Nagy szerencsémre van egy ügyintéző munkatárs itt, aki jól beszél angolul, és Magyarul is kicsit! Épp amikor én megérkeztem ide ő akkor ért vissza Magyarországról, kicsit a mentoromnak is tekintem itt. Az itteni tanulmányi rendszer AKSIS, (olyan mint nálunk a híres Neptun) sajnos nincs Angol nyelven, csak Törökül. (Viszont mondták hogy dolgoznak rajta, és hamarosan elérhető lesz)
A tárgyfelvételnél kiderült hogy az összes tárgy törökül van, 1-2 kivétellel, de azok nem voltak jók nekem.
Amikor előzetesen nézegettem az itteni kurzusokat Magyarországról, és írtam össze a tárgyfelvételt, a weboldalon a kurzusoknál jórészt oda volt írva hogy elérhető-e angol nyelven. A hivatalos weboldal, nem mondanám, hogy teljesen pontos információkkal szolgál, viszont a kurzuslista az szinte ugyanaz volt, mint amit itt ideadtak, amikor megérkeztem.
Hasonlóan járt pár külföldi hallgató is, de az én karomon különösen kevés az angolul elérhető kurzus(ezt nevezem inkább angolul meghirdetett kurzusnak, elérhető helyett, mivel nagyon kevés meghirdetett angol nyelvű kurzus van, de több elérhetőt lehet találni, ami azt jelenti hogy a tanár tudja biztosítani a kurzus angol nyelven történő teljesítését) és az angolul kommunikáló tanár. Régészet, Történelem, Ókortudományok fakultáció. Ráadásul sajnos itt is erőteljesen megy az a forgatókönyv mint Magyarországon, hogy limitált helyek vannak a kurzusokra, és én mint külföldi hallgató, esélyem sincs gyorsan lecsapni 1-1 jó kurzusra, szóval nagyjából úgy megy, hogy összeírom ami tetszik, és egyeztethető, az itthoni tanulmányaimmal, azt elküldöm a koordinátoromnak, ő bemegy egy irodába, és felveszik azt nekem, amire ezek közül még van hely, és a tanár tudja angol nyelven biztosítani. Volt egy kurzus, amit nagyon akartam, összesen 10 férőhellyel, ami nagyon kevés! Ugyanez történt itt Magyarországon is egy szabválnál, hogy csupán 10 férőhely volt rá biztosítva.
Mindenesetre felvettem 3 szakos kreditet. Ez sem volt olyan egyszerű.
Viszont, 1-2 héttel a vizsgák előtt derült ki, hogy egy professzor nem tudja biztosítani nekem a lehetőséget, hogy angolul tegyem le a vizsgáimat. Tehát nagyon gyorsan kellett egy új kurzust felvennem ez helyett, de végül sikerült. Úgyhogy elkezdtem belehúzni a tanulásába. Nagyon meglepő módon ez a vizsgám lett az egyik legjobb ami sikerült haha!!
De hogy-hogy jutottam idáig? Szerintem nem általános érvényű, de nem olyan egyszerű elérni itt a tanárokat.
A tanároknak asszisztenseik vannak, és rajtuk keresztül tudsz kommunikálni a tanárokkal, de ugye az asszisztensek neve nincs a kurzushoz kapcsolva, csak az oktató neve. Szóval a a koordinátoromon keresztül, (akihez időpontot kell kérni) tudtam felvenni a kapcsolatot a tanárok asszisztensével, akin keresztül tudtam meg sok információt, és felvenni a közvetlen kapcsolatot a tanárokkal, és bejárni, vagy csak óra után megvárni a tanárt.
A tanárok asszisztensei vizsgákat is levezetnek, és kapcsolattartást is elősegítik, lényegébe ne a tanárokat zaklassuk hanem őket inkább. Egyik tanáromhoz oda mentem óra után, hogy hogy lesznek a vizsgák és egyebek simán lepasszolt az asszisztensére, de nem volt ezzel semmi gond kedvesen mondta hogy ő vele beszéljem meg, lehet tudott is róla hogy már többször találkoztam vele.
Az AKSIS tanulmányi rendszeren keresztül, és a tanárok hivatalos e-mail-én keresztül hiába írtam, nem igazán válaszolnak, és sokszor SPAM-ba is megy a levél. Érdemes több e-mailről megpróbálni, de úgy vettem észre annyira nem szeretnek e-mailozni :-). A Magyar tanárokkal ellentétben akik úgy válaszolnak szinte mindig (nem mindegyik persze) :D De a tuti megoldás, hogy ott sürögni forogni az egyetemen, és keresni az embereket, az irodákat és a tanárokat.
Nagyon nagyon lassan indultak be a dolgok. Mire sikerült regisztrálni a tanulmányi rendszerbe, mire temérdek e-mailre vártam, mire megtaláltam a segítséget, nagyon sok idő elment.
Hozzá kell tennem ez így leírva egész katasztrófálisnak tűnhet, de nem az. Nagyon mediterrán és segítőkész a hangulat. Amikor időpontot foglalok például a koordinátoromhoz vagy a tanár asszisztenséhez, mindig mosolyogva igazi Törökös vendégszeretettel fogadnak teával, kávéval mindig megkínálnak és kérdezik hogy vagyok, ha kell valami szóljak és egyebek. Vicces történet: Kiderült 1-2 héttel a vizsgák előtt hogy új tárgyat kell felvennem, bementem az irodába enyhe pánikkal :D Teljesen lazán, kávé csokival kínáltak, mintha egy csomó időm lenne, és minden problémát megoldunk. Érdekes hangulata volt, egyébként tetszett :) Nem igazán láttam idegeskedő siető embereket ott :)
No de nézzük is a vizsgákat. Az első sokk az volt, amikor először meghallottam a kifejezést: Mid Term Exams.
Magyarországon nincsenek ilyenek, otthon egy nagy vizsga van a végén. Itt viszont egy szemeszteren belül kétszer kell vizsgázni. Egyszer mid-term vizsgák (november közepén)és egyszer szemeszter végén(Dec vége körül lesz azthiszem) . 60 %-ot kell elérni ahhoz hogy átmenj egy vizsgán, (elég sok) a midterm vizsgák 40% -ot dobnak bele a latba, az év végi vizsgák 60% ot érnek. Tehát ha én teljesítettem egy midterm vizsgát 60%-on ami 40% -ot számít majd bele. Akkor év végén ami 60%-ot számít, minimum 50% ot kell teljesítsek vizsgán, hogy a végén 60%-al átmenjek. És ez a minimum. Remélem jól számolok,(lol) de itt így megy a vizsgázás. Érdekes hogy nincsenek szóbeli vizsgák egyáltalán. Írásbeli vizsgáknak vannak különböző típusai, bekarikázós, nyitott kérdésre válaszolós stb.. Nekem mindhárom vizsgámnál nyitott kérdésekre kellett válaszolni de elég tágra nyitott kérdésekre, szóval nem specifikus objektív választ vártak hanem, például: írd le milyen volt a rabszolgák helyzete az ókori görögországban. Szóval lényegében egy kifejtős dolgozat a maga módján.
Ókori közel keletből sajnos 60% -ot értem el a mid term vizsgákon, a másik két kurzusból 80% felett, úgyhogy Közel keletből most úgyérzem kicsit bele kell húzzak. De megcsinálom!
Más a rendszer, de ennek is megvan a maga jó oldala, magamat győzködtem az elején, de aztán valamennyire sikerült is meggyőznöm magam, hogy így évközben is kapok egyfajta visszajelzést, melyik tárgyból kell majd egy kicsit jobban odatennem magam, és nincs akkor súly az év végi vizsgákon.
Itt van angolul a hivatalos oldalról:
1. Your midterm and final examinations are evaluated out of 100 points at first.
2. If your final examination result is less than 60 out of 100, you directly fail. (FF)
3. If your final examination result is equal or more than 60 out of 100, 40% of midterm exam result + 60% of final exam result is your "base grade", and then the curve system is used to calculate the passing grade for students.
4. A student is considered to have passed a course provided he/she gets AA, BA, BB, CB or CC.
5. The grades DC or DD indicate a conditional pass.
6. If you get FF, DC or DD, you have a chance of taking the make-up examination. [If your make-up examination result is less than 60 out of 100 you fail. (FF) If your make-up examination result is equal or more than 50 out of 100, 40% of midterm exam result + 60% of make-up exam result is your "base grade", and then the curve system is used to calculate the passing grade for students.]
7. The verbal and grade point equivalents of the letter grades are as follows:
R. Szilveszter