2022. nov 26.

Havi kiadásaim. Ijesztő egyszeri kiadások az elején?

írta: Németh Szilveszter
Havi kiadásaim. Ijesztő egyszeri kiadások az elején?

+ egy kis erasmusos mindennapok

Ebben a posztban a havi kiadásaimról fogok írni. Direkt nem számolom bele azt, amit havonta a lakásért fizetek, és az élelmiszer vásárlást, egyebeket, mert az mindenkinek egyéni lesz, inkább olyasmiket fogok leírni amelyekre
úgy kezdetben nem is gondoltam, de mégis minden hónapban megterhelik a bankszámlám :D

Továbbá ebben a posztban fogom leírni az egyszeri kiadásaim listáját is (amik eszembe jutnak).

Egyik előnye így előrevetítve, hogy két félévet vagyok kint, hogyha sikerül teljesítenem az első szemesztert, akkor, valószínűleg az egyszeri kiadások miatt a következő szemeszterben pénzügyileg kicsit majd könyebb lesz, illetve nem csak az egyszeri kiadások miatt, hanem a sok tapasztalat, amit egy fél év alatt megszerzek.

Továbbá a következő félévre már nem lesz annyi "Must have" kipróbálási dolog, mert természetesen megesik hogy az ember kipróbál valamit, és akkor utána már nem fogja újra ugyanazt megvenni, mert hát mégsem olyan jó, vagy egyszer elég volt érzések miatt, de azért ki ki kell próbálni :)

Ahogy fogy az idő, veszem is észre a lakótársaimon, hogy elég durva élményhajszába kezdtek mid-term vizsgák után, mert bizony az idő tényleg repül, és egyszer csak azt veszem majd észre, hogy haza fele tartok a repülővel, vagy vonattal ismét :-) A zöld utazásos hosszú vonatos kalandom, tudat alatt azt súgja hogy hazafele is ezzel a módszerrel kellene utaznom majd, hogy megint pár napot eltölthessek itt-ott, de ez még a nagyon messze lévő jövő zenéje.

Arra azonban nagyon hamar rájöttem, hogy az élet micsoda drága. Ez egy szuper dolog ösztöndíjasként itt kint tanulni, igazi life skill-t ad a felnőtt élethez. Mivel az ösztöndíjat kapom, ezért úgymond csak fizetni kell belőle a szükséges dolgokat, de mégis megtanítja, hogy majd a jövőben ha teljes állásom lesz, és dolgozok a pénzért, és
majd otthon, vagy akárhol dolgozom diplomásként később, milyen kiadásokkal kell számolnom és mennyibe kerül az élet, hogy bírkózzak meg vele! Közel a szülőkhöz, akikhez haza lehet ugrani, vagy olcsó kollégiumban élni a hazában lélektanilag egészen más, pedig ott is önálló már az ember.

Próbálom nagyvonalakban összegezni. Tehát először is sajnos szükséges egy VPN előfizetés, rengeteg oldalt nem enged látogatni innen Törökországból VPN nélkül, vagyis úgy gondolom elég nehéz megoldani
egy, vagy fél évet VPN előfizetés nélkül. Korlátozott internettel elég nehézkes. Na most természetesen ez is egyéni mert sokfajta VPN szolgáltatónál lehet előfizetni én a Tunnel Bear-t használom. ami elég megbízható és jónak van mondva, szerintem az is. Havonta 3600 Ft.. Úgymond nem túl drága, de nem is annyira olcsó. és annyira nem is hiányzik.
Ide tartozik még a Kaspersky mobilra. Mindössze párszáz forint havonta, de mivel sok tranzakció, idegen ország, külföldi sim kártya, és itt is mennek a csalások ám :-) Úgyhogy egy plussz biztonságot szerintem megér.

Amit havonta fizetünk itt a lakbérért abba beletartozik az áram, víz, de egy fél évre 150 eurót ki kellett fizetni az internetért plussz a takarítóért, az internet sajnos nem a legjobb, főleg késő délután, este fele. Talán egyszer korábban írtam, olyan mint az élőskődők filmben, hogy ha kell a jobb, vagy normál internetsebesség, megyek/megyünk közelebb a routerhez és úgy működik :D.

Egy lakótárs csaj az alsó emeleten, meg az Orosz gamer fiú, az online játékhoz, sokszor kiül a kis konyhába hogy ott sorozatozzon, vagy játszon, ami zavaró tud lenni az amúgy is kis hely miatt, mert az asztalon van a mikró, és ha meg akarok valamit melegíteni, vagy az asztalnál enni, mindig mondanom kell hogy bocs pls valamit felmelegítenék, esetleg, leülök az Orosz fiú mellé vacsorázni, miközben lövöldözik a gépen, van egy hangulata :D
Sajnos a landlord nem csinál semmit az ügyben azt mondja régiek a vezetékek stb...

A takarító szolgállattal kapcsolatban, igazából, egy hölgy takarítja hetente a lakást és a szobákban felmos, talán ki is porszívózik néha, és kicseréli a kukában a szemetet amit levisz.
Igazából ehhez túl sok hozzáfűznivalóm nincs, olyan normális érzésem van ezzel kapcsolatban, lehet olyan dolog ez mint otthon anyu, hogy, akkor venni észre a munkájának az értékét hogyha nem csinálja meg :D
A szerződésünkben persze benne van hogy rendet kell tartanunk és takarítanunk.

Mindenesetre ki van fizetve ez is egy fél évre, ezenfelül a közös dolgokat is miden hónapban fizetni kell ezek közé tartozik: a mosópor, só, fürdőbe folyékony szappan, a mosogatógépbe tabbletta.
Ezek így mondhati kötelezőek, de csináltunk egy whatsapp csoportot a házban lakóknak amibe az Oroszok nem csatlakoztak, de az Olaszok és én benne vagyunk.
Így ha van valami olyan, amit közös nek gondolunk, akkor azt is így bedobjuk ötletként. Például: Lakótársam vett egy diótörőt, vagy mondjuk eléggé elhasznált serpenyők voltak a konyhában összedobtuk egy újra.
Ez egy okos ötlet, amúgy mehetett volna még a spórolós részbe, néha nagyon is megéri összedobni.

Fizetni kell még havonta a mobilinternetért, és havonta fel kell tölteni az Isztanbulkártyát.
Az Isztanbul kártya havonta 110 líra, ami 200 utazásra elég ha speciális helyen töltöd fel,
De itt is működhet egy kis spórolás, mert ha keveset utazol, és home office-ban dolgozol/tanulsz akkor akár 100 lírából is kijöhetsz.
Hogy erre rájöjj én azt javasolnám, hogy töltsd fel simán egyszer egy 100 lírával az Isztanbulkártyád és nézd meg mennyi utazásra elég. Nagyjából ahogy észrevettem, távolságtól is függ, de egy utazás olyan 1-4 líra között mozog. Ha egy héten 3 szor el-vissza bejársz az egyetemre + még ide oda utazol, és nem vagy annyira
otthonülős típus, mindenképp az úgynevezett 200 utazásos "bérlet" lesz a te opciód.
A mobilnet 150 líra közül mozog havonta. úgyhogy 260 líra havonta ami nem sok összeségében.
5000 Ft.

A poszt végére megpróbálom összeszedni az egyszeri kiadásokat, amiket meg kell tenni, remélem sikerül.
-A legdurvább sajnos a telefon.
-A deposit +1 hó+ takarítószolgálat (az eraszmusz házakban, máshol más költségek lesznek valószínüleg).
-Egészségbiztosítás
-Isztanbul kártya
-ESN kártya
-Sim kártya
-Lakhatási engedély fee
-Nem biztos hogy mindent hozol magaddal akkor azokat itt megvenni.
-Múzeum card
-Ha akarsz törökül tanulni annak is van egy egyszeri díja.

 Hirtelen ennyi jutott eszembe, de ha még valami beugrik bővítem vele a posztot :)

R. Szilveszter

Szólj hozzá