2022. nov 20.

Telefonregisztráció Törökországban. Fontos! Ultimate guide.

írta: Németh Szilveszter
Telefonregisztráció Törökországban. Fontos! Ultimate guide.

+ az új telefonom.

Amikor megérkeztem Isztanbulba, az első napon máris megvettük a telefonkártyámat. Így elsőre fontos, hogy ne a reptéren legyen megvéve a simcard. Sokkal, de sokkal drágább. Simán megérkezel oda ahol laksz, és a környéken keresel egy hivatalos üzletet. 3 fajta szolgáltatóról tudok, Turkcell, Vodafone, Türk Telekom. Ha nagyon tudatosan akarsz választani, érdemes ellátogatni a honlapjukra, és körülnézni az ajánlatok között.  Én a Turkcellnél vagyok, és meg vagyok vele elégedve. Direkt van túristáknak szóló csomagjuk is, én is azt válaszottam, kedvezményes. Ezt megkapod a simkártyád megvételével, plussz költség nélkül, utána viszont be kell járni havonta, feltöltögetni mobilnettel. Olyan 100-200 líra között tudod feltölteni mobilnettel. Én a legnagyobb mobilinternet csomagot szoktam választani, mert elég sokat mobilnetezek, lévén, itt a lakásban, az "erasmus házakban" nagyon gyenge a wifi a legtöbbször.
Tehát ez a csomag amit havonta töltök fel jelenleg 175 líra amiért kapok 37 GB neten, 1000 Percet, 250 SMS-t, 5 GB-ot BIP-en Lifebox tagságot és 5 GB-ot lifeboxon, TV előfizetést és 5 GB-ot TV+-on, és 5 GB-ot fizy-on.

Úgy nagyjából el lehet képzelni, hogy mindezek közül, igazából a mobilinternet az, amiért megveszem a csomagot.  De, 3700 forintnak megfelelő líráért szerintem  nem rossz ajánlat. De röviden a többiről is pár szó: A BiP egy ingyenes azonnali üzenetküldő alkalmazás, amelynek tulajdonosa és fejlesztője a Turkcell. Lehetővé teszi a felhasználók számára szöveges üzenetek, hangüzenetek és videohívások küldését, valamint letölthető az App Store, a Google Play és a Huawei AppGallery áruházból. Angol wikipédián olvastam, hogy Erdogán 2021 ben adatvédelmi frissítések miatt otthagyta a Whatsappot, és BIP-et és Telegramot használja. Valószínű Turkcelles ő is :-)

A lifebox: készítsen biztonsági másolatot fotóiról, videóiról, névjegyeiről és minden egyéb dokumentumáról. Csináljon helyet az új emlékeknek eszközén olyan fejlett technológiákkal, mint az intelligens albumok, az arc- és tárgyfelismerés, a PhotoPick. Ahogy elnézem, egy platform ahová videókat és fotókat lehet feltölteni és ide ad a csomag 5 GB-ot.

Végül a TV: www.tvplus.com.tr ennek később lehet utána nézek igaz Töröknek néz ki az oldal, de ha van lehetőség mondjuk angolul is flmet nézni egészen jó lehet.
+ a fizy ami: A fizy egy törökországi zenei streaming, és digitális zenei platform.

Nos végülis ennyi, a mobilnet a lényeg, azon kívül annyira a többi nem számottevő számomra.

Folytassuk: Ezek után, jönnek a lehetőségek hogy- hogy dönt az ember az információk függvényében. Amint belekerül a Török Simkártyád az Európai telefonodba, elkezdődik a visszaszámlálás. 120 napod van, és blokkolják a telefonodat.( A török telefont elvileg használhatod majd Magyarországon gond nélkül) Használhatatlanná teszik, de ha visszamész újra az EU-ba, ismét működőképes lesz. Az hogy regisztráltasd a telefonodat egy Tax Office-ban, durván 60.000 Ft nak megfelelő összeg. Ez most teljesen pontosan 2732 Török líra, ami 58.000 Ft-nak felel meg. Elég drága igaz? 
A menete: Be kell fizetni a díjat a Tax Officeba. Aztán el kell menni a mobilszolgálatatódhoz (Turkcell például) a fizetést igazoló számlával hogy befejeződjön a regisztrációs procedúra. Nagyjából 2 nap várakozási idő után, már kész is. Magatokkal kell vinni az útlevelet, a telefon IMEI számát, ezt a legegyszerűbben úgy lehet megnézni hogy beírjátok a kódot : (*#06#) , na meg a pénzt.

Itt jön a következő kérdés, hogy mennyi ideig vagy itt kint, mobilitáson. Ha fél évet, akkor általában az itteni hallgatók úgy döntenek, hogy vagy kifizetik a regisztrációs díjat, vagy pedig vesznek arra a maradék nagyjából 3 hónapra egy használt Török telefont. (általában az utóbbit szokták). Nos mivel én 2 szemeszter tervezek itt eltölteni, úgy döntöttem veszek egy új Török telefont. 
Fontos dolog még hogy, itt ha bemész a szolgáltatódhoz, mondjuk Turkcell, Telekom, vagy akármelyik, nincs ilyen sorszámhúzás, és nagyon hosszú várakozási idő, mint mondjuk amit sokszor Magyarországon tapasztaltam. Továbbá kis túlzással minden utcában található :D
Illetve ami kicsit megrázó lehet az az, hogy az okostelefonok itt nagyon drágák! (Magyarországon is, de itt méginkább).

A drágaság ellenére, úgy döntöttem hogy veszek egy újat. Ennek nem csak feltétlenül az volt az oka hogy 1 tervezett évet leszek kint hanem, az is, hogy a múltban a használt telefonokkal csak rossz tapasztalatom volt, és mindig éreztem egy erőteljes szerencsefaktort a dologban vásárlásnál, illetve annyira erőteljesen a mindennapi élet része a telefon, hogy jobb inkább beruházni egy jobbra, mint idegeskedni és szervízbe járkálni egy rosszal.

Kicsit a telefonvásárlásról:

A magyar telefonom (Samsung galaxy S8) hoz hasonlót akartam választani,(Techno Spark 9 Pro lett belőle) nézegettem üzleteket és helyi kisboltokat, de mivel annyira pontosan nem tudom meghatározni, hogy melyik hely megbízható, melyik nem, ezért az a 2 opció maradt a fejemben, így elsőre, hogy vagy a szolgáltatónál veszek telefont, vagy pedig a Török medimarktnál. Igazából már egy hónap elteltével elkezdtem nézegetni a telefonokat, még ha sajnos ez a telefonvásárlás egyáltalán nem volt betervezve, és nem is örültem neki, kicsit izgalommal töltött el mégis nézegetni, és agyalni a telefonvásárláson. Itt megjegyzem hogy ez a készülék amit vettem (Techno spark 9 pro) nem volt elérhető abban a hónapban amikor néztem, hanem tudtam hogy 1-2 hónap múlva fog újként megjelenni az Országban, mert korábban Indiában és Afrikában már lehetett kapni de Törökországba csak Október vége körül érkezett. Nem vagyok egy profi elemző, de akit jobban érdekel itt lehet róla olvasni.
https://www.gsmarena.com/tecno_spark_9_pro-reviews-11603.php

Nekem hiányzik belőle az iránytű, és kissé műanyagos hatást kel így ha kézbe fogom, de eddig teljesen meg vagyok vele elégedve. Van benne pár érdekes funkció is amelyekkel Magyarországon kapható telefonoknál nem találkoztam. 5000 líra volt tehát kb 100.000 Forint, egy kiadás ami nem hiányzott, de ha úgy vesszük, hogy szinte 60.000 Forint regisztráltatni a telefont akkor 40.000 forintot ráfizetni erre teljesen megérte a szememben, ha már "kénytelen" voltam megvenni, ezzel nyugtatom a lelkem :- )

R.Szilveszter

Szólj hozzá