Hasznos alkalmazások Erasmushoz, Törökországba 1.0
Az élmények után, ismét egy kis informatív, de egyben izgalmas poszt következik, melyben bemutatom az általam itt használt alkalmazásokat. Értékes poszt, mert van mögötte munka, és tapasztalat, próbálom a lehető legjobban bemutatni ezeket az appokat, amik megkönnyítik az itt tartózkodásom, és talán annak is hasznos akik bárhová máshová mennek külföldre hosszabb távra. Itt is két poszt lesz, ahogy a képen is látszik, így osztottam két részre a bemutatást.
Az okostelefon itt a mindennapi élet része, sokkal többet használom a mindennapjaim során, mint Magyarországon. Kezdjük is az elején.
Mindig próbálom az olyan alkalmazásokat kiválasztani, ahol nincsenek hirdetések és alkalmazáson belüli vásárlások. Nagy kihívás ez manapság, de néha sikerül.
World Clock: Az összes közül ez a legjobb ilyen típusú alkalmazás. Ez lényegében egy Widget, ahol be tudom állítani különböző országok időzónáit hogy lássam.
Nekem jelenleg New York és Magyarország van beállítva. New York azért mert egy online kártyajáték valós idejű helyét néha ahhoz igazítom.
Magyarország, igen 1 órával kell visszaszámolni, de most az Időszámítás változás miatt 2 órával van lemaradva, de jó így azonnal látni, ha bárkivel beszélek Skypon itt-ott, mindig mondom, hogy legyél fent 6 kor az nekem pedig 8 óra :- )
Reading Lamp: Egyik kedvenc appom, az a neve hogy reading lamp, be lehet állítani hogy milyen fényességen világítsa meg a képernyőt, a telefon beálított fényerejétől független.
Igen olvasásra is jó, de lámpaként is használható, nyugtató fényeket lehet beállítani, én például a narancssárgát használom, hát no nincs sólámpa marad ez :D
De például, ha valahol gyene a megvilágítás, (például én használtam vonat, busz utazás során,) olyan helyen ahol nincs lámpa (mosdó) vagy mondjuk lekapcsolt lámpánál a fürdőszobába hangulatfénynek betenni.
Noteblock: Számomra legjobb szkennelős app. Menteni lehet vele a képeket, automatikusan körülvágja, de megengedi az app hogy manuálisan is körbevágd a dokumentumokat. Elengedhetetlen az életemben...
Rengeteg hivatalos dokumentum, és igen Erasmus! Szóval, van mondjuk egy passport, vagy bizonyítvány, gyors fotó és már mehet is e-mailben ahová kell, és legtöbbször minőségibb benyomást kelt, mintha csak simán lefotóznám az iratokat, és csak úgy simán küldeném tovább. Professzionálisabb.
My Turkish Language: Ezt az appot már a kiutazásom előtt letöltöttem és a tudást amit adott a mindennapokban is használom. Nem egy komoly nyelvtanuló appról van szó, de nagyon szépen benne vannak a legalapvetőbb kommunikációs formák. A számoktól, a köszönöséken át a színekig stb... (Érdemes minél hamarabb megtanulni, belőle a dolgokat, mert észre veszed hamar, hogy majd profitálsz pár szóból is!)
Percentage calculator: Ez az app amit nem túl sokszor használok. De ha egyszer kell akkor az tuti. Nem vagyok nagyon matek beállítottságú, de személy szerint szeretem a százalékokat, és százalékokba elképzelni az életet. Például kiszámolni hány százalékot költök lakhatásra, erre arra amarra.
Currency: Egyik legjobb ilyen app, folyamatosan percre frissíti a valutákat, diagrammal mindennel, tehát még látod is mennyit változott óránként, naponta,havonta, és ugye itt például Isztanbulban, én ezzel számolgatok, mert Török líra, Forint, Euró-t kell számolgatnom. Jó látni néha, mennyibe kerül a kenyér, ez vagy az, és hogy az hány forint vagy euró. Ha mondjuk átutazóban vagy, és más országban is megfordulsz, és valutát váltasz, ott is jól jöhet. Szerintem ez egy igazán "must have" app utazóknak de mindenkinek.
(Sajnos bevezették a pro verziót, ami stabilabb és reklámmentes, körülbelül 800-900 Ft, de egyszer kell megvenni)
Save location: Oké oké google maps, de én mégis jobban szeretem ezt az appot. Gyorsabbnak gondolom, és könyebben kezelhetőnek. Elmegyek a városba meglátok egy jó üzletet, de mondjuk gondolkodom rajta, vagy nincs nálam elég pénz, akkor elmentem a helyet ahol vagyok, és később lehet visszatérek oda. Jó menőzésre is, hogy elküldöd a kordinátáid a haveroknak, hogy például a kék lagúnába nyaralok Dél Törökországban. Esetleg elküldöd itt valakinek, hogy itt ülök a bárba, gyere ide várok rád. Ne adj isten bajba kerülsz, ezzel is hagyhatsz lenyomatot.
Sok előnye lehet. Tájékozódni is segít.
Compass: Még nem használtam, de valami azt súgja még fogom egyszer. Nincs internet, jól jöhet a compass. Például van egy igazi térképed a városról, ahol vagy és megpróbálhatsz a térkép és a compass alapján eljutni oda ahová szeretnél. Egyik telefonomon nincs beépített iránytű, úgyhogy ott sajnos nem működik.
Istanbul line maps: Szintén egy jó offline map segít átlátni az Isztanbuli metróvonalakat és a közlekedést.
Qr reader: Legtöbb telefon kamerájában már beépítve megtalálható, sajnos én megszokásból ehhez nyúlok, mindenki tudja mire jó, de amivel többet tud mint a beépített, ha van például egy qr kód fotód ami pl a telefonon van, ez úgy is be tudja szkennelni.
Konzuminfó: Segítség utazáshoz. Nekem ez egy ilyen biztonsági app, ha valami olyan gond lenne amit így nem tudnék megoldani, ez egy app amihez lehet forduli. Konzuli tájékoztatást kérhetsz.
Konzuli védelemről, Konzuli segítségnyújtás lehetőségeiről, utazási tanácsokról. Regisztrációhoz kötött, több funkciót tudsz használni regisztrációval, országokról információkat kaphatsz.
Mennyire veszélyesek milyen besorolásokba tartozik, covid infó stb.. Regisztráció nélkül is használható, kevesebb funkcióval, megéri elmélyülni benne, tanulni is lehet belőle!
Turkey app: Ha véletlen nem tudnál itt mit csinálni, ezen az appon megnézheted milyen lehetőségeket kínálnak itt a turistáknak és itt élőknek. Erasmuszosként nekünk itt az ESN, de időmanagement miatt az ESN-nel sem tudsz mindenhová elutazni, emiatt jó például ez az app hogy akár önállóan is élményeket szerezhess. Olvashatsz a Török történelemről, hotelekről kapsz infót, és a legjobb hogy az Úgynevezett "Tour"-okhoz is kapsz ötletarzenált. Például éjszakai hajózás a boszporuszon, Török ételkóstoló túra és még megannyi más.
Isztanbulcart: Ezt az appot borzasztóan lehúzták az értékelésnél a túristák, de a helyieknek szokott működni, nekem lakótársam is használja, én még nem operáltam vele. Regisztrációhoz kell majd a szám, amit a lakhatási engedélyemmel kapok meg. Annyira nem vagyok oda így előljáróban, de mindenképp ki akarom próbálni, ha megjön végre a lakhatási engedélyem.
Wise: Na igen. A pénzügyekről lesz majd egy poszt a későbbiekben, és ez az app egy kulcsfontosságot képvisel. Valuták átváltásánál tud nagyon kedvező lenni, és ezen keresztül utalni, és a pénzügyeket intézni bizony kifizetődő tud lenni.
Folytatás következik!
R.Szilveszter