Kultúrsokk 2.0
Folytassuk...
Number four: The water/víz. Nos, amikor először Pécsre mentem tanulni, történt velem egy országon belüli kultúrsokk, a víz miatt. Életem nagyrészét Kapuváron éltem le, ahol a csapvíz tökéletes.
+ artézi vizes kutak is vannak. Tehát, így egyáltalán nem volt az életem része, és a családi élet része sem, hogy palackozott vizet veszünk, maximum néha megvettük egy-egy buborékos vizet élvezeti célból.
Amikor Pesten laktam több évig, nekem ott is jó volt a csapvíz. Hozzáteszem, Pécsnek is van olyan része, ahol iható, plussz néha trükköztem Pécsen azzal, hogy hagyom állni a vizet és utána ittam meg.
No meg Pécsen, úgy az egyetemi épületekben, és kollégiumokban van vízautómata.
No itt ez abszolút nem létezik. A kormány szerint biztonságos a víz, de néha akikkel beszélek mondják, hogy ne igyam meg. Van így általánosan is a tendencia, hogy hosszútávon káros is. Vízautómata nincs. Egyedüli opció ha megveszed a palackos vizeket. Főzéshez, kávéhoz, teához használom/használjuk csak a csapvizet.. Amit az előző posztban írtam a sörökről, hogy nincs nagy választék, itt vízből viszont van! Nagyon nagyon sok márkájú víz közül lehet választani. Nekem a felfogásom, hogyha már sajnos meg kell venni őket, próbálom a legolcsóbbat kiválasztani. Általában lemegyek egy közeli kisboltba, és veszek két öt literes palackot amivel sétálok pár percet, és felgyaloglok vele a 4.-re. Szoktam mondani hogy nekem ez jelenti az edzőtermet itt :-)
Egyébként vannak úgynevezett "water sellerek" tehát házhoz is lehet rendelni itt a vizet!
Szénsavas víz viszont nem nagyon van, Magyarországon míg bemész egy boltba, és megnézed, hogy melyik szénsavas és melyik nem, itt nem kell nézegetni mindegyik mentes szinte.
Number five: Cigaretta. A cigi árak alacsonyak Magyarországhoz képest, úgy nagyjából 500 Ft egy doboz cigaretta. A törökök nagy dohányosak. Soha nem láttam sehol máshol, ahol ennyire cigiznének.
Ha jól emlékszem annak idején a dohányzás szokását is ők hozták be Magyarországra. A lényeg, hogy elég erősen dohányoznak, a háttere valószínűleg lehet az olcsó cigarettaár, és az alkohol vallási tilalma, és hát gondolom valami azért kell :D
Én nem vagyok egy nagy dohányos, de ide érkezve azért kipróbáltam a számomra új cigarettamárkákat, melyek Magyarországon nem kaphatóak. Ezek pedig: Samsun, Maltepe, Tekel 2000, Tekel 2001, Parliament, Monte Carlo, Muratti, Kent, és még van jópár, de az említettek közül sem próbáltam ki mindet még. A parliament általánosan jó, Monte Carlo szintúgy. Samsun és Maltepe nekem nem annyira jött be. Tekel 2000 pedig egész jó. De a dohány íze is más itt, akkor is, ha ismert márkát vásárolsz. Például Marlboro vagy Camel.
Vannak Magyarországon ugye ezek a színek cigarettákban amik indikálják a cigi erősségét, Fehér a leggyengébb, Kék közepes, Piros erős. Itt is hasonló a tendencia, de a színek kicsit mások.
Szóval ilyen Aquea Blue, Night blue, ilyen fura elnevezéseik vannak a színeknek, de itt is megfigyelhető legalábbis számomra érzésre, hogy az erősebb árnyalatú night blue erősebb mint a világosabb aqua blue.
Vannak különböző dohányüzletek ahol saját kevérékű töltött cigarettát is árulnak, nem tudom milyen, még nem próbáltam, egyszer majd megnézem. Cigaretta mindenhol kapható ellentétben Magyarországgal, tehát a szupermarketekben is kapható. Az elfbarok nem illegálisak itt. A férfiak a nagy dohányosak, nők is cigiznek, de nem olyan intenzitással mint a férfiak.
Number six: The religion azaz a vallás. Nos, ez az a téma, amiről aztán lehetne nagyon sokat írni, úgyhogy csak a legszembetűnőbbeket, a mindennapi élethez hozzátartozó dolgokat veszem ide.
Erős a vallási élet itt. Én a saját nézőpontomból a kereszténységhez hasonlítva, azt vettem észre, hogy itt erőteljesebben vallásosak a mindennapokban. Átszövi a mindennapokat a vallás.
Isztanbulról mondják, hogy a Kelet és a Nyugat találkozása, vallásban, diverzióban mindenben. Tehát mondjuk simán látható ilyen jelenség, hogy a nő a hidzsábba, vagy nikábba, jár kel, de mellette elsétál egy kékre festett hajú, széttetovált, piercinges lány is. Isztanbul más részein, vagy akár ha 1-2 országgal nyugatabbra fordulunk ez valószínűleg nem annyira valószínű :)
Morális kérdés lehet, hogy nem mindegy hogy szabad akaratukból öltöznek-e néhány helyen így, vagy muszájból.
Én annyira nem szeretem, de nagyon hamar hozzá szoktam, amikor csak a szeme látszik ki az illetőnek az nagyon idegen és távoli, amikor igazából az arcukat látod csak az az elején szokatlan volt, de annyi ilyen ember van itt, és például az egyetemen is a tanárnőkkel, az asszisztensnőkkel, ha beszélek, ilyen módon vannak felöltözve és hozzászoktam könnyen.
Nekem valahogy ez túlontúl konzervatív, de azt sem szeretem, amikor nyugaton pl némely lány, úgy öltözködik mint egy prostituált :D
A hidzsáb (حجاب, ħijāb) arab szó, jelentése: ’takaró’, így nevezik a nők haját eltakaró fátylat, amit a muszlim nők és lányok hordanak kamaszkortól, nyilvános helyeken.
Néhány arab és nyugati országban a hidzsáb szó elsősorban a muszlim nők fejét és testét takaró ruhát jelöli, de az iszlámban szélesebb jelentése van, többek között a szerénységet, a titoktartást és az erkölcsösséget is jelenti.
A nikáb (arabul نِقاب, niqāb) egy arcot eltakaró kendő, amit muszlim asszonyok viselnek a hidzsáb részeként. Legnépszerűbb a Perzsa-öböl mentén fekvő államokban, de előfordul Észak-Afrikában, Délkelet-Ázsiában és az indiai szubkontinensen is. Gyakran tévesztik össze a burkával, ami az egész testet eltakarja, viszont a nikáb szabadon hagyja a szemet.
Amíg keresztény országokban harangoznak, addig itt ez megy : Az erkélyről (erkélyéből) a müezzin naponta ötször – meghatározott időpontokban – imára szólítja fel a hívőket. Manapság a muszlim országokban ezt több esetben már felvételről, hangszórókkal végzik.
Azt vettem észre, hogy azért említésre méltóan tovább tart ez az imára felszólítás, mint nálunk a harangozás. Na most nagyon hülye időpontokban is szól, mondjuk reggel 6 kor, és előfordult már, hogy felébredtem rá. Egyébként nagyon keleties hangzása van igazi muszlimos :)
Van temérdek sok applikáció, amelyekben időpontokra le van bontva, hogy mikor kell a napi imát lebonyolítani, be lehet hozzájuk állítani értesítőt. Továbbá beépített iránytűvel is rendelkeznek ezek az appok hogy tudják merre fele kell fordulni.
A vallásról egyébként majd még később, egy kis ízelítőnek ide ennyi elég.
Bónusz: A törökök elég erősen hazaszeretők, tehát indokolatlanul sok török zászló van a városban, és megy az Atatürk imádat.
A török kormány, minden ünnepnapról nagyon szépen megfogalmazott SMS-eket küld. Tetszene ha lenne ilyen Magyarországon is.
Szilveszter