Én az elsüllyedt palotában? Avagy mindent a Cisztern Bazilikáról.
Pár nappal ezelőtt meglátogattam a Cisztern Bazilikát, avagy az elsüllyedt palotát, eddig az egyik kedvenc helyem itt Isztanbulban, az Archeológia Múzeum mellett. Érdekes egyébként, mert pont tegnap ültünk össze 5 eraszmuszos hallgatóval beszélgetni, és mindenki vitatkozott azon, hogy mi a legszebb legjobb hely/ látványosság itt. No én és egy Olasz barátom, az elsüllyedt palota mellett érveltünk, de benne volt még a pakliban a Hagia Sophia, illetve Szulejmán mecsetje is. Annyira nem voltam versenyképes, mert még nem voltam a Hagia Sophiában és a Szulejmáni mecsetben sem, mivel úgy voltam vele, hogy ráérek, de eddig nekem a Cisztern Bazilika a Top. Mindjárt be is bizonyítom.
Mielőtt ide Isztanbulba jöttem volna, több évig be volt zárva a bazilika, a látogatók előtt, úgyhogy csak remélni mertem, hogy mire idejövök tanulni, újra kinyit és szerencsém lett. A felújítás során, például mégjobban földrengésbiztossá tették.
https://www.travelo.hu/tavol/20220725--isztambul-latvanyos-elsullyedt-palotaja-ciszterna-megnyitottak.html
De mégis, csak most így Novemberben jutottam el odáig, hogy meglátogassam. Diákként nagyon nagy kedvezményeket kapsz itt Isztanbulban, bármilyen kultúrális helyre mész látogatóba. Magyarországgal ellentétben, ahol mondjuk a diákkedvezmény, mondjuk egy múzeumba vagy itt-ott, 500-1000 forinttal olcsóbb itt általánosan nagyobb a differrencia. Kezdve azzal, hogy diákként legtöbb helyre amúgy ,is ingyen bemehetsz a múzeumkártyáddal, én nekem meg még Történész/Archeológus diákkal ingyenes amúgy is mert menő vagyok :D
Szóval a belépő itt 20 líra volt 200 helyett. 4000 HUF helyett 400 HUF. Általában amikor meglátogatok egy helyet, előtte tájékozódom a történetéről, hogy mi is ez, ahova megyek. Itt most kivételesen nem így történt, mert elég spontán indultam neki az útnak, tehát utólag néztem utána a dolgoknak, de ennek is megvan a maga hangulata.
Szokásomhoz híven felteszek pár kérdést itt, amelyeket röviden megválaszolok magamnak, aztán egy kis élménybeszámoló következik. Miért süllyedt el? Milyen mélyen van? Mi az a medúza fej ott? Miért dobálnak bele érméket a vízbe az emberek, és egyéb érdekességek következnek.
12 méter mélyen van. Nem teljesen világos miért nevezik elsüllyedt palotának, de vannak tippjeim. Az emberek valószínűleg a szokás és a szerencsehozó tulajdonság miatt dobálnak pénzt a vízbe.
A Cisztern Bazilika az egyik legnagyobb víztározó volt, ami itt fekszik Isztanbul alatt.
A 143x54 méteres termet 336 darab 8 méternél is magasabb márvány oszlop tartja, melyek közül két oszlop az ókori görög szörnyeteg, Medusza fején nyugszik. Történelmi források szerint 7000 rabszolga építette.
A medúza fej eredete ismeretlen,(amiből kettő is van) de úgy gondolják hogy egy római kori épületből való eltávolítás után kerültek mai helyükre. A hagyomány szerint a tömbök oldalra vannak fektetve és fel vannak fordítva, hogy semissé tegyék Medúza (gorgók) "tekinktet kővé változtatós" erejét. De a valószínűbb forgatókönyv hogy a köveket törmelékként kezelték, hogy újra felhasználják őket abban a környezetben.
Érdekes számomra hogy kívülről egyáltalán nincs semmi látványosság, nagyon picit nehéz is volt megtalálni a bejárotot , de lent egy egész más világ tárul a szemünk elé. Lent a világítással játszanak, és nagyszerű hangulatot teremtenek. Igazán varázslatos volt, személy szerint nekem a Harry Potter és a Titkok kamrája című film volt ami eszembe jutott a helyről, az atmoszférája teljesen olyan volt, mint lent a kamrában amikor Harry szembenéz a baziliszkusszal. Na most Baziliszkusz, ugye a baziliszkusz képessége is az volt, hogy akire ránéz ( az kővé dermed vagy meghal) kicsit kapcsolatba hozható az elsüllyedt palotában található medúza szobrokkal, akiknek képessége szintén ilyesmi. Konstantinápolyi tradíció szerint az ajtó körül medúzafejet fügessztettek ki néhol, hogy elűzze a gonoszt a háztól. Következzenek a képek :)